Allmän kurs med extra stöd

Sista ansökningsdag VT26
15 december 2025

Ansökan HT26
Sista ansökningsdag 15 april 2026

Längd & studietakt
1 – 3 år, Heltid

Terminstider 25/26
HT25: 18 aug – 19 dec
VT26: 7 jan – 5 juni

Terminstider 26/27
HT26: 17 aug – 18 dec
VT27: 11 jan – 9 juni

CSN
Grundskole- och gymnasienivå

Ansök VT26

Ansök HT26

Allmän kurs med extra stöd

Vill du bli klar med grundskolan eller gymnasiet? Behöver du extra stöd i skolan och med boende? Då är den här kursen för dig.

Kursen är för dig som har en neuropsykiatrisk funktionsnedsättning (NPF) eller av andra skäl behöver extra hjälp för att komma igång och klara studierna. Om du har IF rekommenderar vi istället vår kurs Steget.

Målet med kursen:

  • Du ska kunna slutföra grundskole- (årskurs 8 och 9) och/eller gymnasiestudier.
  • Du får verktyg för att klara dig själv efter studierna – i arbetslivet eller om du vill studera vidare.

Hur länge?

  • Vanligtvis 1–3 år, beroende på dina behov.
  • Om du inte är klar efter kursen kan du fortsätta på Allmän kurs.
Händer som skriver på dator. en person skriver, den andra pekar på skärmen som för att visa något.
en ung kvinna med rött hår, fräknar och rött läppstift ler in i kameran

Kursinnehåll och tematiska studier

Att studera på Allmän kurs med extra stöd ger dig möjlighet till:

  • Behörighet att söka yrkeshögskola eller universitet och högskola
  • Individuellt anpassade studier
  • Social träning genom gemensamma aktiviteter både i skolan och på fritiden
  • Personlig utveckling. Vårt mål är att du ska övervinna de utmaningar du ställs inför, både i dina studier och på fritiden.

På Allmän kurs med extra stöd arbetar vi med de ämnen du behöver för att få grundskole- och/eller gymnasiebehörighet. Vid skolstarten skriver du tillsammans med kursansvarig en studieplan över vilka kurser du vill klara av under läsåret och hur du uppnår dina mål. Upp till 15% av studietiden kan i vissa fall utgöras av arbetsplatsförlagt lärande (APL).

Studierna på Allmän kurs med extra stöd innehåller en del resor och studiebesök. Syftet med det är både att stimulera till lärande via gemensamma upplevelser samt ökade sociala färdigheter. Vi arbetar mycket med sammanhållning och trygghet i gruppen för att skapa förutsättningar för lärande och personlig utveckling.

Grundskolekurser

  • Svenska
  • Engelska
  • Samhällskunskap
  • Matematik

Gymnasiekurser

  • Svenska 1, 2, 3
  • Svenska som andraspråk 1, 2, 3
  • Samhällskunskap 1a1 + 1a2, 2
  • Matematik 1b, 2b, 3b
  • Historia 1a1 + 1a2
  • Religionskunskap 1
  • Engelska 5, 6, 7
  • Naturkunskap 1a1 + 1a2, 2
En äldre och en yngre man pratar med varandra.

Mer information

Kursens deltagare bor på skolans internat, i enkelrum med egen dusch och toalett. Minst en stödperson finns tillgänglig under både skoltid och fritid.

Du och stödpersonen gör upp en plan för vilket stöd just du behöver i boendet, och hur ni tillsammans kan hjälpas åt för att du ska nå ökad självständighet. Det kan till exempel handla om sömn, väckning, komma i tid till lektioner, hygien, ev medicinering, tvätt/städning osv. Stödperson finns i boendet från kl. 07.00 och fram till kl.21.00.

Varje kväll träffas gruppen och umgås tillsammans med stödpersoner. Stödpersonerna är med alla vardagskvällar utom fredag. Minst en gång i veckan är det kvällsprogram på skolan och ibland går gruppen på konsert, bio, idrottsevenemang eller liknande tillsammans.

SJÖVIK ERBJUDER EN ALKOHOLFRI MILJÖ

Om att bo på vårt internat

Vi ser helst att du fyllt 18 år. Antagningen grundar sig i just dina behov och förutsättningar att tillgodogöra dig kursen.

När vi tagit emot din ansökan kontaktar vi dig för ett första besök på Sjövik. Det är därför viktigt att du svarar i telefon och regelbundet kontrollerar din e-post.

För deltagare på Allmän kurs med extra stöd tillkommer en kostnad gällande stödinsats på 3 528 kr per skolvecka. Du kan ansöka om ekonomiskt bistånd hos din hemkommun för att få hjälp med denna kostnad. Läs mer om detta under extra stödinsats.

All undervisning på folkhögskola är avgiftsfri. Du betalar däremot en serviceavgift på 200kr/ mån, litteratur och visst material själv.

OBS! Du behöver ha tillgång till egen bärbar dator.

Samtliga deltagare på Allmän kurs med extra stöd bor på internatet i enkelrum med egen dusch och toalett.

Om att bo på vårt internat

För att få ett studieomdöme läser du minst ett år på heltid. Alla har olika mål med att studera hos oss, men utbildningen syftar främst till att du ska uppnå behörighet att söka yrkeshögskola eller universitet och högskola.

För deltagare på Allmän kurs med extra stöd tillkommer en kostnad gällande stödinsats på 3 528 kr per skolvecka.

Denna finansierar socialt stöd och stöttning i att planera studieupplägg och vardag, stöd i att komma i tid till lektioner samt stanna kvar och delta i undervisningen, studiebesök, väckning, frukost, skjuts till och från tågstation, läxhjälp, stöd i boendet, social träning, aktivt deltagande i folkhögskolelivet och övriga fritidsaktiviteter mm

 

Du kan ansöka om ekonomiskt bistånd hos din hemkommun för att få hjälp med denna kostnad.

Lärare

Ninah Söderlund

Stödperson/Kontaktperson Allmän kurs med extra stöd

0226-678 19

ninah.soderlund@sjovik.eu

Anna-Karin Andersson

Kursansvarig Allmän kurs med extra stöd

0226-678 33

anna-karin.andersson@sjovik.eu

Bert-Ola Pettersson

Lärare träslöjd, stödperson allmän kurs med extra stöd

bert-ola.pettersson@sjovik.eu

Maria Thomé

Stödperson Allmän kurs med extra stöd

079-102 20 32

maria.thome@sjovik.eu

Jenny Vanberg

Stödperson Allmän kurs med extra stöd

079-102 20 32

jenny.vanberg@sjovik.eu

Allmän kurs med extra stöd på Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 14 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Denna sida använder cookies. För mer information kan du läsa om cookies här.

OK